torek, 30. julij 2019

M. J. Arlidge: Skrivalnice

Šesti del o detektivki Helen Grace.

Tokrat rešuje primer v zaporu, kjer je po krivem zaprta. Nevarnost torej z (vsaj) dveh koncev. Jo bo morilec v zaporu dobil in ali bo prišla na prostost? Odgovor je jasen.



petek, 26. julij 2019

Linda Green: Ko sem zaprla oči

Strah vsakega starša. Na igrišču se Lisa in njena štiriletna hči Ella igrata skrivalnice, ko Ella izgine. Nikjer je ni.
Bralcu je malo lažje, ker vzporedno z Lisino zgodbo beremo še zgodbo Muriel, ženske, ki je Ello odpeljala. Vemo, da je Ella (relativno) dobro, a vedno bolj ugotavljamo, da ima Muriel nerazrešene težave. Ja, pravi, da otroku želi le dobro, a prepričana je, da bo Elli dobro pri njej in ne pri njeni (neodgovorni) mami.
Bralca torej zanima le še ali se bo Ella vrnila domov ali jo bo Muriel zadržala ali pa se bo zgodilo kaj hujšega.


Harlan Coben: Ne odnehaj

Cobenovih sem prebrala že kar nekaj in še nisem bila razočarana. Pač tipične kriminalke in tipična ljubiteljica kriminalk.


Detektiv Napoleon Dumas je v najstniških letih izgubil brata dvojčka in njegovo dekle. Umrla sta na želežniških tirih. Hkrati pa je izginilo tudi njegovo dekle Maura.
Nekega dne pa najdejo Maurine prstne odtise na prizorišču zločina in Nap se vrne v preteklost. Smrt brata ga še vedno preganja, ker ni zadovoljen z uradno različico.

Zanimiv triler, z zanimivim preobratom na koncu. Čeprav malo pričakovanim.

ponedeljek, 22. julij 2019

Joyce Carol Oates: Pikov fant


Andrew Rush je priznani avtor kriminalk. Stephen King za džentelmene kot ga opisujejo. A nihče ne ve, da pod psevdonimom Pikov fant piše še druge kriminalke; te veliko bolj mračne in srhljive.
Nekega dne njegova hči prebere eno izmed knjig Pikovega fanta in se zgrozi, ker je v njej skoraj popolno opisan travmatičen dogodek, ki se je zgodil v njenem otroštvu. Skoraj istočasno pa Rusha še toži neka neznanka, ker naj bi bile njegove knjige plagiat njenih. Nezaslišano!

Knjiga se mi je zdela zelo obetavna. Sicer je moja domišljija skrenila malo predaleč, ker sem si predstavljala čisto drugačen zaplet. Kaj z multiplo osebnostjo mogoče... No, res je bilo brati nekaj zametkov te diagnoze.
Moti me edino, ker ponarejanje ni bilo pojasnjeno. Sem slučajno kaj spregledala?

torek, 16. julij 2019

Majda Rupnik: Računarka in mož z rešitvijo

Po nekaj (deset) straneh sem mislila, da bo to ena tistih knjig, ki jih bom zaprla in nikoli več odprla. Po še nekaj (deset) straneh sem mislila, da bo to ena tistih knjig, ki jih bom komaj, komaj prebrala. Malo kasneje pa sem se zalotila, da uživam v branju in da komaj čakam, da izvem, kako se bo končala.

Zdravnik Luka se po dolgem času iz Amerike vrne nazaj v rodno Slovenijo, da obišče očeta, ki je moral v dom starejših občanov. Tana, prav tako zdravnica, pa je za kratek čas ostala sama, ker je mož z otrokoma odšel na počitnice. Tana in Luka trčita v bolnišnici ob nujnem primeru in nadaljna dva tedna preživita več ali manj skupaj.
Zgodbo prekinjajo drobci iz njunih preteklosti in to je tisto, kar me je na začetku motilo. Včasih je bilo težko preklopiti v preteklost ali vsaj dojeti, da se tisti delček dogaja v preteklosti. Ko pa ritem steče, so pa ravno te obrobne zgodbe nekaj najbolj zanimivega v celotni knjigi.

Luštna knjiga, hitro prebrana.


ponedeljek, 15. julij 2019

Sarah Waters: Mali neznanec

Nekaj po koncu druge vojne se na dvorec Hundreds na angleškem podeželju odpravi vaški zdravnik Faraday. Tam je delala že njegova mati, zato se obiska, prvič po otroških letih, veseli. Pričaka pa ga zanemarjeno posestvo in razpadajoča graščina. Veliko angleške gospode je po vojni moralo racionalizirati svoje izdatke in štediti na vseh koncih, tudi družina Ayres.
V Hundredsu živijo ostarela mati in njena otroka. Sin je vojni veteran, z opeklinami in poškodovano nogo, hči pa ne-ravno-lepa mladenka, ampak bistra, kot jo večkrat opišejo. Mlada služkinja je zbolela, a dr. Faraday hitro ugotovi, da je bolezen le namišljena. Deklica pravi, da se boji hiše, boji nečesa v hiši.

In ta nekaj v hiši je kriv za vse bodoče čudne pripetljaje. Ali pač?
Konec že namiguje na to. Dr. Faraday pa je razumski mož in ne verjame v duhove, le v človeške možgane, ki nas lahko prelisičijo oz. so celo potrebni zdravljenja. Meni pa je padla na misel še ena možnost. No, celo več. Je bistra hči še bolj bistra, kot si misli okolica? Ali pa je mogoče dr. Faraday žrtev svojih možganov? Mali neznanec se mi zdi še najmanj verjeten krivec.


sobota, 13. julij 2019

H. P. Lovecraft: Zgodbe



Ni šlo...
Rada imam grozljivke, tale pa ni šla. Avtor in glavni junaki so šli z opisovanjem grozot ("grozot"), tako v podrobnosti, da je bilo že prav dolgočasno. Se da z veliko, veliko manj besedami opisati kaj grozljivega tako dobro, da še bralcu začne srce hitreje biti.
Prebrala sem tri zgodbe od sedmih, več se pa ne bom trudila. Moram pa priznati, da je bil konec v vsaki od prvih treh zgodb zelo dober, a predvidljiv.

Elmore Leonard: Daleč od oči

Prekaljen bančni ropar in policistka se srečata ravno med njegovim pobegom iz zapora. Oba (on prostovoljno, ona ne) sta stlačena v prtljažnik avta za pobeg, ko med njima preskočijo iskrice. Ki se iskrijo skozi celotno knjigo...


In skozi celoten film; v glavnih vlogah igrata George Clooney in Jennifer Lopez.

sobota, 6. julij 2019

Avgust Demšar: Obsedenosti v času krize

Nadaljujem s šestim delom o inšpektorju Vrenku.


Tokratni umorjenec (samomorilec?) je bil tako fejst možakar, da potencialnih osumljencev in motivov ni manjkalo. Krivec pa je, kot ponavadi, najmanj sumljiv in očiten.
Malenkost me je zmotilo le preskakovanje v času in odlomki/poglavja, kjer so opisana dejanja neznane osebe. Šele čez čas se ugotovi, kdo je bil tisti iz točno tistega poglavja, ki je delal nekaj sumljivega. Za boljšo razjasnitev bi bilo potrebno ponovno branje.
Pa se mi ne da.:)

Hotel Abbazia - peti del o inšpektorju Vrenku.

ponedeljek, 1. julij 2019

Sidney Sheldon: Diamantna dinastija

Ponovno ena po priporočilu. Tokrat sem navdušena.

Začne se s praznovanjem 90. rojstnega dne Kate, ki je očitno doživela že ogromno. Po sobi opazuje svoje bolj ali manj bližnje, med govori zelo pomembnih oseb njej v čast pa se sprašuje, kaj bi si mislili o njej, če bi vedeli kaj o njeni preteklosti. Da je hči tatu, da je bila ugrabljena pred prvim letom in če bi jim pokazala brazgotine, posledice strelnih ran. Jap, obeta se zanimivo branje.

Zgodba pa se začne še pred njenim rojstvom, konec 19. stol., z mladim Škotom, ki se je odločil, da v domovini zanj ni prihodnosti in odšel v Južno Afriko na lov za diamanti. Kakšne dogodivščine je doživel!
Ker je govora o dinastiji, se zgodba nadaljuje z njegovim življenjem in življenjem njegovih potomcev. Tudi oni nimajo nič kaj manj zanimivo življenje. Me je presenetilo (ker sem ljubiteljica kriminalnega in triler žanra), kako zlahka me je zgodba potegnila vase.
Knjiga pa je postala še boljša, ko se pojavijo psihopati ter taki in drugačni zločini. Le kako se bo zgodba končala? Priznam, med najbolj napetimi stranmi sem pokukala nazaj v prvo poglavje. Kate tam našteje nekaj svojih bližnjih, med njimi je zelo ponosna na svojega pravnuka. A kdo je njegov starš?!? To je takrat zelo spretno skrito, zato je knjigo potrebno prebrati do konca. Glede na vse pripetljaje v knjigi in prekletstvo, ki se drži družine (le moj pogled na njihovo zgodovino), je možen tak ali drugačen razplet.

Toplo priporočam!

Thomas Keneally: Schindlerjev seznam




Deklica v rdečem plašču je verjetno najbolj znana podoba istoimenskega filma. Ko sem izvedela, da je o Schindlerju, njegovem življenju in dejanjih med Vojno bila napisana tudi knjiga, sem si jo seveda morala izposoditi, ker rada berem knjige povzete po resničnih dogodkih.





Pa mi nekako ni šlo. Ne morem s prstom pokazati, kaj točno me je odvrnilo, zato jo bom v prihodnosti ponovno vzela v roke.

S. J. Watson: Drugo življenje


Julii nepričakovano umre sestra, umorili so jo. Storilec je (še) neznan, zato se sama loti raziskovanja. Kljub temu da je srečno poročena in z najstniškim sinom (v bistvu je to sin umrle sestre), se ujame v past strasti.
Malo preveč klišejev je v knjigi za njeno dobro, jo pa reši Juliina zapletena preteklost in konec, ki sicer ni konec, a je tako nepredvidljiv, da mu dam pet točk (od petih).



Bolj mi je bila všeč Watsonova Preden zaspim, po kateri je bil posnet tudi film.