sreda, 29. april 2020

Lauren Weisberger: Lov na diamantni prstan

Tri prijateljice si zadajo nalogo, da bodo v enem letu spremenile življenje.
Adriana, brazilska lepotica, ki skače s cveta na cvet (z moškega na moškega), bo v enem letu imela na roki zaročni prstan. Emmy je ravno pustil dolgoletni fant in ker je v seksualnem smislu bolj kot ne precej nedolžna, se odpravi na Tour de Kurba (izraza se nisem jaz spomnila). Leigh pa ima vse potrebno za srečo: lastno stanovanje, dobro službo in ljubečega fanta. Ampak ni prepričana, če je sploh srečna...
Zadovoljivo plažno branje.

ponedeljek, 27. april 2020

Cecelia Ahern: Knjiga jutrišnjega dne

Spet pozitivno presenečenje.) In še bom brala knjige te avtorice.


Tamara je razvajena bogataška najstnica, ki čez noč ostane dobesedno brez vsega. Njen oče stori samomor, vse imetje je potrebno prodati, da se poplača dolgove, prijateljice je ne razumejo. Z otopelo mamo se mora preseliti k stricu in njegovi ženi na podeželje.
Njena mama se vedno bolj pogreza sama vase, teta ji sledi na vsakem koraku, nuna iz bližnjega samostana očitno ve neke skrivnosti, razvaline gradu jo privlačijo, naleti pa še na knjigo. Knjigo jutrišnjega dne, ki ji je bila očitno namenjena, da razreši skrivnosti iz svoje preteklosti.

sobota, 25. april 2020

Hélène Berr: Dnevnik


Dnevnik mlade francoske Judinje. Z enoletnim presledkom ga piše v letih 1942-1944. 
Piše o vsakdanjem življenju, svoji družini, zaljubljenosti in seveda o grozotah, ki so se dogajale v tistih letih v Parizu. O rumeni zvezdi, omejitvah za Jude, aretacijah, deportacijah...
Tudi njo so skupaj s starši deportirali leta 1944, starša sta bila umorjena še isto leto, sama pa je umrla le nekaj dni pred osvoboditvijo taborišča Bergen-Belsen.
Dnevnik je zaupala dolgoletni družinski kuharici, ki ga je kasneje predala Hélèneninemu zaročencu, ta pa leta 1994 Hélènenini nečakinji Mariette. Mariette je izvirnik leta 2002 podarila združenju Mémorial de la Shoah. V prostorih tega združenja je v okviru stalne razstave življenja Judov v Franciji med okupacijo ena od vitrin posvečena dnevniku in zgodovini družine Berr.

Hélène Berr


torek, 21. april 2020

Lauren Oliver: Preden se poslovim


Sam je priljubljena najstnica, ima tri najboljše prijateljice in fanta, s katerim misli danes izgubiti nedolžnost. Kaj pa če umre? Kaj se zgodi potem? Kaj če se ji dan ponavlja? Lahko prepreči lastno smrt? Lahko spremeni še kaj?
Knjiga me je spomnila na Ne zapusti me, le da je Samina zgodba tipično najstniška. Ampak se v njej lahko najde tudi marsikateri odrasel.

nedelja, 19. april 2020

Stanley I. Greenspan, dr. med.: Izjemni otroci


Kako vzgojiti izjemnega otroka? Kakšni so izjemni otroci ali odrasli? 
Taki, ki so dobri v teh ključnih lastnostih: vključevanje, empatija, vedoželjnost, sporazumevanje, čustveni razpon, pristno samospoštovanje, notranja disciplina, ustvarjalnost in vizija, logično mišljenje in moralna integriteta.

V poglavjih so natančno opisane te lastnosti, kako se razvijajo oz. se imajo možnost razviti pri otroku od rojstva dalje, če je otrok le deležen primernega razvoja.




sreda, 15. april 2020

Jude Deveraux: Otok spoznanja


Ariel in Sara sta sestrični iz različnega okolja in obe nezadovoljni. Ariel ima posesivno mamo in dogovorjeno poroko na vidiku, Sara pa oblastniškega šefa, ki ji niti sredi noči ne da miru. Dogovorita se, da za kratek čas zamenjata identiteti...

Bralcu je jasno, da ta najstniška potegavščina ne more uspeti, ni mu pa jasno, zakaj sta dečvi v svojih dvajsetih mislili, da jima bo to uspelo. No, knjiga kasneje postane malenkost boljša, a je vsaj zame eno bolj plehkih plažnih čtiv. 

nedelja, 12. april 2020

Srečko Kosovel: Ikarjev sen


Knjiga je zbirka dokumentov, rokopisov in pričevanj. V njej najdemo fotografije samega Srečka, z družino, prijatelji, sodelavci, fotografije stavb in mest, ki so igrala pomembno vlogo v njegovem življenju.
Drugi del je sestavljen iz fotografij njegovega rokopisa. Ker pa nima ravno čitljive pisave, so zraven še "prevodi". 
Na koncu pa beremo pisma in pričevanja ljudi, ki so bili Srečku blizu. Prav presenetilo me je, kakšen velik vtis je naredil na njih v svojem kratkem življenju.



Boris Pahor pravi, da bi morali mladega pesnika poznati po še kakšni drugi sliki, kot je ta standardna na naslovnici te knjige. Recimo po teh dveh:



Tash Aw: Harmonija svile

Johnny je kuli, neizobražen delavec v rudniku, kasneje trgovec, mož in oče, komunist, narodni heroj, vojni dobičkar... Odvisno, čigavo zgodbo slišimo.
O Johnnyju pišejo njegov sin, njegova žena in njegov prijatelj. Z vsako pripovedjo se razkrijejo drobci Johnnyjevega življenja in tudi motivi za njegova dejanja.

četrtek, 9. april 2020

Candace Bushnell: Poletje v mestu



Če vam je bil všeč Seks v mestu, vam bo mogoče tudi Poletje v mestu, ko Carrie spozna Samantho in Mirando. Ampak ne garantiram. 

ponedeljek, 6. april 2020

Guillaume Musso: Ne zapusti me

Naslovnica in naslov se mi nista zdela ravno obetajoča. Pač še ena pocukrana knjiga. Ampak v teh časih, ko ni ravno na pretek knjig, ki bi bile po mojem okusu... No, v sili še hudič muhe žre.



Pa me je knjiga presenetila. Prijetna, neverjetno berljiva mešanica vsega je. Romantika, jasno, kanček filozofije, drama, kriminalka, skrivnosti in celo fikcija (ali pa ne, če verjameš v Usodo in Karmo - ja, z veliko začetnico).

Ethan se zbudi ves zmačkan v postelji z neznanko. Mudi se mu na intervju, ker je superznan psiholog, ki je ravno danes (mimogrede, danes je Noč čarovnic) pristal na naslovnici Timesa. To si je obljubil pred 15. leti, ko je pustil preteklost za sabo. A z vrha vodi pot le še navzdol. Na trda betonska tla. 
Zdaj pa je čas za tisto fikcijo.;)

petek, 3. april 2020

Di Morrissey: Opalna puščava


Zgodba treh žensk različnih generacij, ki se srečajo v opalni puščavi in usodno vplivajo druga na drugo.
Dokaj prebavljiva zadeva, a se bere kot naštancano. V bistvu tudi je: avtorica že dvajset let vsako leto izda novo knjigo. Knjiga je skoraj predolga, a vmes manjkajo malenkosti, kot bi bile na silo izbrisane, da knjiga ne bo predolga. Sploh dialogi se berejo kot monologi.