ponedeljek, 17. junij 2024

Glendy Vanderah: Kjer se gozd sreča z zvezdami


Jo je pred kratkim umrla mama, sama je v remisiji in na podeželju dela raziskavo za svoj doktorat. V to delo-spanje dneve vstopi deklica, bosa in polna modric.
Ursa trdi, da je prišla z zvezd v bližini ozvezdja Veliki medved, torej je vesoljka. Pravi, da je prišla na Zemljo, prevzela telo mrtve deklice in ko bo priča petim čudežem, se bo lahko vrnila domov.
Jo ji, jasno, ne verjame. A Ursa ni doma na nobeni bližnji kmetiji, prav tako je ni na seznamu pogrešanih otrok. Ko Jo pokliče policijo, Ursa zbeži. Kasneje se sicer vrne in sčasoma priraste Jo k srcu.
Prav tako tudi Gabrielu, Jojinemu sosedu. Ta se ravno tako znajde njenem življenju, po zaslugi Urse. Ali obratno, ker se tudi Gabriel bojuje s svojimi demoni iz preteklosti.

Je Ursa res vesoljka? Ali le travmatiziran otrok z bujno domišljijo? Nesporno dejstvo pa je, da je zelo pametna in da se okoli nje velikokrat zgodijo lepe stvari.

sreda, 12. junij 2024

Ragnar Jonasson: Otok

Drugi del v seriji Skrita Islandija oz. o inšpektorici Huldi, tukaj pa o prvem.



Res presenetljiv začetek, sploh glede na konec prve knjige in to prve knjige v seriji o Huldi!
No, knjiga je postavljena, kar precej let pred začetkom prve knjige, približno dvajset. Par odide na ljubezenski oddih v divjino, punca konča umorjena, obtožijo pa njenega očeta.
Čez točno 10 let gre druščina njenih treh prijateljev in brata na osamljeni otok v njen spomin. Ena izmed njenih prijateljic je neko jutro najdena mrtva na dnu pečine.
Hulda preiskuje njen primer in hitro ugotovi, da bi bil njen zdajšnji primer lahko povezan z umorom izpred desetletja. 

Zanimiv vpogled v preteklost Hilde, tako v njeno osebno življenje, kot v poklicno. In osvežujoče drugačno branje, ko beremo v obratnem kronološkem redu. Sem razmišljala, če bi bilo bolje brati obratno, kot je prav, ampak ne. Z drugo knjigo se samo razjasnijo še nekatere druge malenkosti, ki so nam ušle ob branju prve knjige.
Komaj čakam tretji del! Ali prvi.

torek, 4. junij 2024

Gareth Rubin: Hiša Turnglass

Tête-bêche 
Roman, razdeljen na dva dela, pri čemer se besedilo enega dela začne "spredaj", besedilo druge pa "zadaj", besedili pa sta tiskani v nasprotnih smereh.
Etimologija: francosko, dobesedno "od glave do nog".

Prva zgodba se začne v 80. 19. stol. v Angliji, na majhnem otočku z edino hišo, imenovano Turnglass. Župnik Hawes, ki tukaj živi, verjame, da ga nekdo zastruplja, zato prosi daljnega sorodnika, mladega zdravnika Simeona, da ga pozdravi. Hawes sicer verjame, da ga zastruplja svakinja Florence, ki jo ima zaprto v stekleni izbi v svoji knjižnici, ker je umorila svojega moža. 

Ko pridemo do konca te zgodbe, a šele do sredine knjige, knjigo obrnemo in začnemo brati na drugi strani.

30. leta 20. stol., tokrat v Kaliforniji, kjer nastopa še ena Hiša Turnglass, tokrat popolnoma v steklu.
Ken najde svojega prijatelja Oliverja, nadebudnega pisatelja in sina predsedniškega kandidata, mrtvega. Vse kaže na samomor, a Ken temu ne verjame. Oliver je malo pred smrtjo napisal knjigo, knjigo, ki smo jo bralci ravnokar prebrali na drugi strani. In Ken vedno bolj ugotavlja, daje Oliver navdih zanjo dobil v svojem življenju in preteklosti svoje družine.
Namreč, Simeon iz prve zgodbe je njegov ded, Florence je ime Oliverjevi mami, hiša Turnglass... 

Z vsako prebrano stranjo se nam odkrije nova skrivnost in nov zaplet.
Tête-bêche knjiga je dobrodošla osvežitev običajnim kriminalka. Všeč mi je bilo tudi, da avtor knjige niti slučajno ne razloži vsega, ampak mora bralec, tako kot Oliver in kasneje Ken sam povezati niti.
Prav ima me, da bi knjigo šla takoj ponovno brati.