nedelja, 30. maj 2021

Guillaume Musso: Dekle iz Brooklyna

Anna in Raph sta tik pred poroko, a njega muči, da ne pozna celotne njene preteklosti. Ko pa mu ona pokaže sliko treh zoglenelih trupel in pove, da je ona kriva za to, Raph zbeži. Vrne se sicer že čez nekaj minut, a Anne ni več. Nikjer je ni najti in ne oglaša se na telefon. Raph prosi za pomoč Marca, prijatelja in bivšega policista, naj mu jo pomaga poiskati, ne ve pa, da je za njenim izginotjem zarota večjih razsežnosti in okoliščine, ki segajo več let v preteklost, svoje lovke pa stegujejo tudi po sedanjosti.



Po nekaj prebranih straneh sem mislila, da bom knjigo samo zaprla in obupala nad pisateljem, tako klišejsko je bilo vse skupaj. Pa sem vesela (recimo...), da sem nadaljevala z branjem... Res je kompleksna in zakomplicirana kriminalka, ampak (mislim, da) se na koncu vsi delčki povežejo. Mogoče le konec ne bo zadovoljil vsakogar. 

petek, 28. maj 2021

Camilla Läckberg: Angel smrti

Smo že pri osmem delu. In enem izmed boljših v tej seriji. Tukaj pa o sedmem, ki je bil tudi med boljšimi. Angel smrti pa je še v nečem boljši od prejšnjega dela: občutno manj napak je bilo. Ne vem pa, če je dobro, da se razveselim, ker je samo veliko napak in ne več ogromno.


Kot je običajno, beremo izmenično poglavja, ki se zgodijo v preteklosti in tista, ki se dogajajo v sedanjosti. 
V preteklosti se zgodba začne s hčerko angelske rejnice (navdih zanjo je avtorica dobila pri Hildi Nilsson), ki je imela razmerje s tistim Göringom in nadaljuje z njeno hčerko in njeno hčerko... Nesrečna družina.
V sedanjosti (vsaj na začerku ne) pa se ne dogaja nič kaj preveč dramatičnega. Na manjši otok se priseli par, da bi obnovil staro hišo, ko le-to zajame ogenj. Požar je hitro pogašen, paru pa, razen pretresenosti, ni nič. Patrik, Erika (jasno!) in Gösta, ki je povezan z Ebbo, ženskim delom zgoraj omenjenega para, pa se zdi, da bi bil požar lahko povezan z dogodkim izpred tridesetih let. Ebba je takrat kot dojenčica živela na tem majhnem otočku in našli so jo samo, medtem ko je njena družina izginila neznano kam.

torek, 25. maj 2021

Charles Martin: Ko črički jokajo


Mala Annie ima na prsih brazgotino in ko se pri njeni stojnici z limonado ustavi neznanec, Annie ne ve, da on razume brazgotino. Da ima tudi on bolečo preteklost, ki jo skuša odmisliti. Neznanec pa ne ve, da mu bo deklica s svojo zgodbo, neomajnim optimizmom in upanjem spremenila prihodnost.

Še ena izmed boljših zgodb o malo drugačni ljubezni izpod peresa Charlesa Martina.

nedelja, 23. maj 2021

Terry Nation: Preživeli



Svet (knjiga je bila izdana v 70. in tudi zgodba je postavljena nekako v ta čas) zajame hudo nalezljiva in smrtonosna bolezen, ki je sumljivo podobna črni kugi, čeprav mogoče še celo bolj smrtonosna kot le-ta. Življenja, kot ga poznamo, ni več in preživeli morajo zdaj preživeti v svetu, ki jim je nepoznan in na katerega ni nihče bil pripravljen.
Sprva hrano, obleke, ostale potrebščine, bencin... lahko kar poberejo v prvi hiši ali trgovini, kmalu pa je te dobrine težko najti in preživeli se morajo zdaj znajti. Pridelovanje hrane komaj zadošča njihovim potrebam, pičle zaloge pa jim ogroža še slabo vreme, da ne omenjam tatov ali samooklicanih milic.

Knjigo se bere zelo hitro. Zgodba je zanimiva in preživelim se ves čas nekaj dogaja, zato jo je kar težko odložiti. Napisana pa je tudi tako, da o preživelih samih izvemo zelo malo. Malo ali nič o njihovi preteklosti, njihovem razmišljanju, vzgibih za njihova dejanja... Pa to niti ne pokvari knjige, samo zelo strnjena je. 

sobota, 22. maj 2021

Marcel Štefančič, jr.: Od tod ne pridete živi!

Esej. Oziroma zbirka treh esejev. O beguncih, o vojni in o terorju.



Prvič berem eseje, zato mogoče to ne bo nič novega. Priporočam, da je bralec knjige pred branjem kar dobro podkovan v begunski tematiki izpred nekaj let, vseh vojnah po drugi svetovni vojni, sploh o tistih, v katerih so igrale vlogo ZDA od 90. let dalje, pozna Islamsko državo, ve veliko o terorističnih napadih v Evropi in Ameriki ter  množičnih pokolih. Drugače mu najverjetneje preostane samo (zdolgočaseno) kimanje.



Zakaj taka (neobičajna) izbira knjige? Že lansko leto sem sodelovala v bralni akciji, ki je potekala v Knjižnici Kranj, letos pa ponovno Berem prešerno. Z eseji sem začela, s pesmimi pa se bom hudo premaknila iz svoje cone udobja. Pa nič ne de, mogoče mi kakšna zvrst še priraste k srcu. Čeprav dvomim...

četrtek, 20. maj 2021

Celeste Ng: Prikriti plameni


Knjiga naj bi bila pred leti kar velik hit. Mnenje o njej sem prebrala v kar nekaj slovenskih blogih in v večini so pozitivni. Sama pa nisem tega mnenja. Sicer ne morem reči, da je hudo slaba ali dolgočasna, je pa meeeeh. Nič posebnega.

V ospredju sta dve zelo različni ženski, katerih življenji se v nekem trenutku prepleteta. Eno s štirimi najstniki vodijo pravila, druga pa je umetnica z eno najstniško hčerko in očitno skrivnostjo v preteklosti. Pojavita se še dve materi, ena, ki ravno zaključuje postopek posvojitve, druga, biološka mati, pa se bori za tega otroka. Za nameček pa se knjiga začne s požigom družinske hiše prve matere, kriva pa naj bi bila najmanjša hči. Knjiga bi morala kar vleči k branju...

Prebrala pa sem jo do približno polovice in zadnje poglavje. In čeprav v zadnjem poglavju ni vseh odgovorov, me, po pravici povedano, čisto nič ne zanimajo. Knjigo bom že jutri pozabila. Čeprav se je avtorica potrudila, da bi nam junake približala, se mi niti eden ni dovolj priljubil, da bi me zanimala njegova nadaljna usoda.


sreda, 19. maj 2021

Guillaume Musso: Skrivno življenje pisateljev



Precej kratka knjiga, z manj kot dvesto stranmi, se začuda bere zelo počasi. Začetek nikakor ne obeta, ne veš, kaj je sploh smisel zgodbe. In to kljub dokaj zanimivemu opisu vsebine o hudo znanem pisatelju, ki se je pred skoraj dvajsetimi leti umaknil v samoto na majhnen otok, kjer ga zmoti razmesarjeno truplo na plaži in neznosno radovedna novinarka z lastno skrivnostno preteklostjo.
Zadnja tretjina knjige pa nasprotno kar beži. Težko bereš tako hitro, kot si želiš. Prav neverjetno se mi zdi, kako je pisatelju v tako kratko knjigo uspelo stlačiti tako kompleksno knjigo pa bi po mojem mnenju z začetka lahko kak odlomek še črtal.
Žal pa so v njej spet neke malenkosti, ki so me zmotile... 

torek, 18. maj 2021

Harlan Coben: Deček iz gozda



Deček iz gozda z naslovnice je Divjak, ki so ga kot fantiča našli samega. Ni vedel, kdo je, od kod je prišel in kaj sam dela v gozdu. Prevrtimo par desetletij naprej...
Mama njegovega (pokojnega) najboljšega prijatelja ga prosi za pomoč. Njo pa je prosil za pomoč njen najstniški vnuk in Divjakov krščenec. Izginila je punca, ki so jo v šoli ves čas šikanirali.

V knjigi je nametano res ogromno stvari. Preveč, po mojem mnenju. Najstniško nadlegovanje, najstniška ljubezen, ljubezen v zrelih letih, ljubezen v srednjih letih, posvojitve, družinsko nasilje, po krivem obtoženi, politični škandali, skrivnosti iz preteklosti, posilstvo, umor, ugrabitve, pobeg od doma, seks za eno noč, bivši vojaki - zdajšnji plačanci, družinski odnosi, smrt v družini... Preeeveč! Žal pa tisto najbolj pomembno, tisto z naslovnice, verjetno zaradi tega dobi premalo, veliko premalo pozornosti.
Knjiga bi bila zelo dobra, če bi avtor malo oklestil moderne, trendovske motive in se preostalim bolj posvetil.

ponedeljek, 17. maj 2021

Charles Martin: Tako daleč stran





Ponovno netipična ljubezenska zgodba, tokrat ne samo med moškim in žensko, ampak je še bolj pomembna ljubezen med očetom in sinom. Najpomembnejša v življenju vseh pa je glasba. Charlesa Martina veliko priporočam, pa čeprav sem prebrala le dve njegovi knjigi. Zdi se mi, da bi težko tako zgrešil, da bi napisal neberljivo knjigo.

Ne bom pisala o vsebini, ni nobene potrebe.


četrtek, 13. maj 2021

Camilla Läckberg: Čuvaj svetilnika




Že sedmi del o Eriki Falck, tukaj pa o šestem.

Tale pa je ena boljših iz te serije. Dogaja se na več frontah. Najprej o dogodkih po prometni nesreči, ki sta jo doživeli Erika in njena sestra na koncu prejšnje knjige. Nato mora Patrick s sodelavci raziskovati umor finančnika, ki se je ravno preselil nazaj v domače mesto in je skrbel tudi za finance zdraviliškega hotela, ki se ima odpreti v majhnem obmorskem mestu. Na mali otok s svetilnikom, ki se imenuje tudi Otok duhov, pa se priseli oz. pribeži tudi ena izmed bivših prebivalk s svojim sinom. Vzporedno z dogodki v sedanjosti pa beremo še zgodbo z Otoka duhov iz 19. stol. In nenazadnje: v odprtje zdraviliškega hotela sta vpletena brat in sestra s skrivnostno preteklostjo. Predvidevam, da se bo le-ta razkrila in da bo nadaljevanje njune zgodbe opisano v eni izmed naslednjih knjig.

Komaj čakam, da pride na vrsto:)

Pa še en ogromen minus: nešteto napak. Manjkajoče črke, preveč črk, napačno sklanjanje, uporaba napačnih imen, ki zmedejo bralca... Kakšno napakico še spregledaš, v tej knjigi jih je bilo pa odločno preveč.:(

sobota, 8. maj 2021

Lee Child: Modra luna



Še ena o Jacku Reacherju. Še ena o moškemu, ki potuje za nosom po Ameriki. Še ena o tem, kako se mu vsakič uspe spotakniti ob nekaj kriminalnega. Še ena o tem, kako mu njegova preteklost vojaškega policista pride še kako prav. Še ena z novo dečvo, jasno superfejstinfajn, ki mu pomaga (pa čeprav bo prvič držala pištolo v rokah). Še ena o tem, kako mu uspe rešiti svet / mesto / vas / družino / nemočno mladenko... 
Preveč predvidljivo in dolgočasno postaja.

četrtek, 6. maj 2021

Jojo Moyes: Ob tebi





Will, podjetnik in adrenalinski navdušenec, po prometni nesreči ostane tetrapleglik. Ker se z novo situacijo zelo težko spoprijema, mu družina najame družabnico. Nekoga, ki bi ga potegnil iz teme, ga razvedril in mu pokazal, da se mu življenje ni končalo.
Najamejo Lou, mlado gobčno žensko, s posebnim okusom za oblačenje in še bolj posebno družino. Ali pa precej običajno, odvisno, kako pogledaš na stvar. Je popolnoma drugačna od tipične negovalke. In ravno ona naj bi bila prava za Willa.

V knjigo nisem polagala veliko upov, čeprav sem brala sama pozitivna mnenja. Romantične knjige niso ravno moj priljubljeni žanr... Ja, knjiga me je presenetila. Na dober način. In to je mislim, da kar dobro priporočilo. Knjiga ni le (neobičajna) ljubezenska zgodba, ampak veliko več. 
Pa še en plus. Ob tebi je šele prvi del trilogije, drugega pa sem ravno rezervirala v knjižnici.:)

sreda, 5. maj 2021

Alena Mornštajnová: Hana


Knjigo je izredno težko opisati, pa čeprav le vsebino. Mogoče tudi zato na zadnji platnici ni opisa, ampak le odlomek. Tako kot Mira, tudi bralci ne razumemo pomena besed, izrečenih v njem; to se nam razkrije šele veliko kasneje.

V grobem je razdeljena na tri dele. V prvem je protagonistka Mira, mlado dekle, ki je v epidemiji izgubila (skoraj) celotno družino. K sebi jo vzame teta Hana, ki pa je zaradi preteklih dogodkov globoko travmatizirana in še zase komaj sposobna skrbeti. 
Drugi del je namenjen spoznavanju dogodkov pred drugo svetovno vojno v družini Hane in njene sestre Rose. Kaj je tisto, kar je tako zaznamovalo prihodnost?
V zadnjem delu pa pobliže spoznamo živahno Hano, njeno življenje pred in med vojno ter njeno preobrazbo do molčeče tete Hane.

Ena boljših knjig, ki opisuje življenje med vojno in ena boljših knjig, ki opisuje življenje kot tako. Toplo priporočam!

torek, 4. maj 2021

Guillaume Musso: Dekle in Noč



Tudi ta knjiga (kot prejšnja Mussova, ki sem jo prebrala) na prvi pogled lahko zavede. Ni romantična knjiga, čeprav ljubezen (take ali drugačne oblike) v njej igra veliko vlogo.

Po 25 letih se Thomas vrača nazaj na srednjo šolo. Šola praznuje obletnico in ob tej priložnosti nameravajo porušiti telovadnico. Telovadnico, ki v svojih zidovih skriva zakopane kosti. 

Spet, žal... Knjiga obeta, in res, veliko je napetosti, presenečenj in preobratov, ampak manjka brušenje. Majhni detajli, ki me zmotijo in pokvarijo celotno knjigo.:( Ampak ne bom obupala. Mislim, da zna Musso bolje.

Matevž Hace: Gozdne steze




Kratka knjižica s še krajšimi zgodbicami. Hace, tudi sam partizan, je le nekaj let po koncu vojne spisal zgodbe partizanov. 
Naj bo dovolj, če rečem, da kratke zgodbe običajno niso žanr, ki bi ga z veseljem prebirala, Gozdne steze pa sem končala brez težav.


Clare Mckintosh: Nikoli nisi sama



Bom ponovila, kar sem napisala že pri prejšnji avtoričini knjigi:
Zelo dober triler, z več preobrati. Ko že misliš, da veš, kaj se je v resnici zgodilo, te knjiga ponovno preseneti. 


Zoe v časopisu na straneh malih oglasov (tistih za osamljene moške) najde svojo sliko. Vsak dan je objavljena ena ženska, vsaka s pripadajočo telefonsko številko, ki ne obstaja in povezavo na spletno stran, ki zahteva geslo. Zoe tudi njena družina ne verjame, da je na sliki, ki je slabše kakovosti, res ona. Če pa je, je pa verjetno le neslana šala. 
Dokler ena izmed žensk iz časopisa ni umorjena, druga napadena, tretjo pa zalezujejo. Čaka tudi Zoe nekaj takega?

Jože Mušič: Mayday



Vsem zgodbam v tej knjigi, ki opisujejo nenavadne pomorske avanture, je klic na pomoč mayday (fr. m'aidez: pomagajte mi) skupni imenovalec. 

Jože Mušič, prvi Slovenec, ki je objadral svet, je napisal knjigo, v kateri je združil 13 zgodb, jih opisal in komentiral. Še najbolj pa je njegovo ogorčenje zaznano v zgodbi Cena slave. V njej povzame skupaj z dnevniškimi zapiski vragolije Jureta Šterka. Dokler se ena izmed njih ni končala tragično.

Charles Martin: Gora med nama



Ashley je na poti domov na poroko. Ben je kirurg, tudi na poti domov k ljubljeni ženi. Spoznata se na letališču, a ker so vsi komercialni leti zaradi prihajajoče snežne nevihte odpovedani, najameta manjše letalo. Žal le-to strmoglavi visoko v gorah, sredi ničesar. Pilot je mrtev, Rachel ima zlomljeno stegnenico, Ben pa rebra. V hudem mrazu, brez hrane in težko poškodovana morata nekako preživeti.

Netipična ljubezenska zgodba, polna preizkušenj. Charles Martin se brez težav kosa z Nicholasom Sparksom.