sobota, 29. januar 2022

Jodi Picoult: The Storyteller

Lahko odpustimo bivšim nacistom? Kaj pa tistim, ki so se po vojni poskušali oddolžiti, kot so vedeli in znali? Bi lahko Jud, potomec preživelega, odpustil?


 
Glede na naslovnico in na začetek zgodbe bi lahko sklepali, da je to običajna ljubezenska zgodba. Ženska s travmatično preteklostjo, krivdo v sebi, ki se ji odraža na obrazu, se obnaša samodestruktivno, dokler nekega dne ne spozna možakarja, ki ji spremeni življenje. Ne, ni to njena bodoča ljubezen, ampak možakar, star že čez 90 let, ki razume Sageino žalovanje, saj tudi sam žaluje za ljubljeno osebo.
Josef pa nekega dne prosi Sage nepredstavljivo. Prosi jo, naj mu pomaga umreti. Še pred tem pa prosi za njeno odpuščanje. Zakaj? Sage je potomka Židov in čeprav sama ni verna, bo to v Josefovih očeh dovolj, če mu ona odpusti. Odpusti naj mu za njegova dejanja, ki jih je kot pripadnik SS počel med drugo svetovno vojno. 
Sage je hudo razdvojena. Ona ne pozna častnika SS, ampak prijaznega dedka, ne samo njej, ampak celotni skupnosti, in na splošno dobrega človeka. Te dejanja v preteklosti definirajo za celo življenje ali se z dobrimi deli lahko odkupiš, se sprašuje. Po drugi strani pa je Sagina babica preživela. Živela je skozi grozote druge svetovne vojne na Poljskem, dokler je niso deportirali v zloglasni Auschwitz. A o svoji preteklosti nikoli ni želela govoriti. Preteklost je ne definira in njena zgodba v ničemer ne pripomore k boljši sedanjosti ali prihodnosti, pravi.

Zgodbo beremo skozi oči različnih pripovedovalcev. Nič novega, je pa novo to, da ima vsak pripovedovalec svojo pisavo. Sage in Josefa sem že omenila. Leo je FBI-jevec, čigar služba je, da išče postarane vojne zločince in jih, če ima srečo, dovolj dokazov in nenazadnje čas na svoji strani, spravi pred roko pravice. Sagini babici Minki oz. dogajanju med vojno, je posvečen kar precejšen zalogaj knjige. Vmes pa beremo še zgodbo Anie, ki je v začetku nikamor ne moremo umestiti. Kmalu pa izvemo, da je to sicer izmišljena zgodba, ki jo je pisala Minka, a brez težav lahko vlečemo vzporednice z resničnim dogajanjem. Ne samo pri ljubezni do peke, ampak, kot je ugotovil tudi milorečeno neobičajni bralec, tudi v povezavi z dobrim in zlom. Je upiór res samo slab? Je morilec med vojno res samo slab? Se za svoja dejanja lahko odkupita ali prosita odpuščanja?
Kaj pa obratno? Je upiór nadomestek za žida, krviželjnega (kot ga nekateri opisujejo) in preganjanega? In da v resnici ni tako slab, kot je videti na prvi pogled? So v resnici hudobni tisti, ki preganjajo? Še en aspekt je poslušalca vznemiril. Brata upiórja je povezal z resničnima bratoma. Sta zaradi sorodne krvi deležna iste usode? Se ji lahko upreta ali je vez močnejša? 

Knjiga ne odgovori na vprašanja, nam jih pa postavlja. Nekateri protagonisti imajo svoje mišljenje in razloge za svoja dejanja, nekateri pa se šele sprašujejo, kako naj ravnajo. Kako bi pa mi ravnali na mestu Sage ob razkritju skrivnosti? Kako bi ravnali ob na prvi pogled nemogoči prošnji? Kako bi ravnali, če bi nam ukazali ubijati? Bi spregovorili o svoji travmatični preteklosti? Bi odpustili?


sreda, 19. januar 2022

Sebastian Fitzek, Michael Tsokos: Odrezani

Še ena izpod peresa genialnega pisatelja trilerjev, tokrat s pomočjo menda najslavnejšega patologa v Nemčiji Michaela Tsokosa. Pomoč je bila dobrodošla, ker je v knjigi glavni junak patolog in v njej vsekakor ne manjka krvavih podrobnosti obdukcij. Poleg ostalih mlak krvi.


Patolog Paul med obdukcijo najde prvi košček sestavljanke. Pot ga bo vodila skozi grozljiv lov na zaklad, zaklad na koncu pa je nihče drug kot njegova odtujena najstniška hči, ki so jo ugrabili in ji grozi nepredstavljivo mučenje ter smrt. Na poti pa mora preseči več ovir, ena izmed njih je tudi viharno vreme, ki mu onemogoča dostop do otoka, kjer je naslednje truplo z uganko v sebi. V obdukcijo na daljavo Paul poskuša prepričati Lindo, ki je našla truplo. Linda pa ni patologinja, niti zdravnica, ampak umetnica. In tudi sama ima za sabo travmatične dogodke, pred katerimi je pobegnila na, zdaj od sveta odrezani, otok. 

Poznamo žrtev, poznamo storilca, vmes nas pravi storilec preseneti, dokler nas proti koncu ne preseneti še en in še drobtinica za konec: še eno presenečenje. Sama presenečenja in preobrati skozi celotno knjigo, vsaka stran je napeta in kljub temu da so poglavja kratka, knjigo težko odložiš. Klišejsko, ampak je res. Fitzek me spet ni razočaral.

petek, 14. januar 2022

L. J. Ross: Umori pri Heavenfieldu

Že tretji del o inšpektorju Ryanu in njegovi partnerki zgodovinarki Anni, tukaj pa o drugem. Žal so to edine prevedene knjige v seriji, jih je pa napisanih še več. Upam, da ostale kmalu prevedejo...


Res niso polovili vseh badguy-ev, Krog je še kako dejaven. Že v prvem poglavju smo priča smrti glavnega v Krogu, sicer dobrega Anninega prijatelja, za njegovo smrt pa je osumljen nihče drug kot Ryan, ki se prvi pojavi na prizorišču.
Kljub temu da je Krog začasno ostal brez voditelja, pa se za mesto poteguje oseba, ki smo jo spoznali že v prejšnji knjigi. In Krog ne bo počival. Svoje dejavnosti bodo pod novim vodstvom opravljali še naprej in to še na bolj krvav način.


nedelja, 9. januar 2022

Lucien Nahum: Zračni pirat


Dogajanje je postavljeno v čas vietnamske vojne in ravno v tisti konec. Vsaj na začetku knjige...
Američani imajo novo letalo TX-75E, letalo, za katerega nihče ne sme izvedeti. Niti za njegove sposobnosti: da je veliko hitrejše, lahko leti veliko višje, lahko je v zraku veliko dalj, sposobnosti, s katerimi se ne more kosati nobeno znano letalo. Piloti so dobili celo navodilo, naj ob nevarnosti, če bodo primorani izkočiti, letalo obvezno razstrelijo. Nova tehnologija nikakor ne sme priti v roke sovražnikom.
Med rutinskim bombandiranjem pa eno izmed teh letal skupaj s pilotom kapetanom Grantom izgine. Predvidevajo, da se je letalo ali raztreščilo ali pa je Grant izskočil in upajo, da je bil še dovolj priseben, da je pred tem letalo še uničil. Steče poizvedovalna akcija.
Nekje drugje pa se v ladjedelnici pojavi nek Američan, ki bo dobro plačal za veliko ladjo, ki jo je potrebno še prilagoditi. Zahteve so hudo nenavadne...

Knjiga ima resnično dober zaplet, hitro se bere, že zaradi tempa in tudi zaradi manjka opisovanja ljudi in okolice. Bralec bo o osebah, krajih, prostorih izvedel resnično malo. Le tisto, kar je potrebno za zgodbo.
Malo pa bo potrebno zamižati na eno oko, ker so nekatera dogajanja v Ameriki na meji verjetnega. Si ne predstavljam, da bi se lahko kaj takega zgodilo danes. Ne bom preveč kritična, ker je bila knjiga izdana že v 70. Skratka čisto solidno branje.

nedelja, 2. januar 2022

Michael Robotham: Osumljenec


Prva knjiga v seriji o psihologu Josephu O'Loughlinu, možu in očetu, ki je pred kratkim izvedel, da ima Parkinsonovo bolezen.

Policija odkrije truplo bivše Josephove pacientke, dokazi, sicer posredni, se začnejo kopičiti, zato Joseph postane osumljenec. Sam pa sumi svojega drugega pacienta, a kaj, ko ga nihče ne posluša...

Knjiga ima hiter tempo, težko jo odložiš, nove skrivnosti ves čas prihajajo na plan, skratka: napeta knjiga! Super branje.

Ampak.... Ogromno, ogromno, ogromno napak. Prosim odgovorne, da naj knjige pred tiskom nekdo vsaj na hitro prebere.