ponedeljek, 22. april 2019

Louis Adamič: Iz mnogih dežel

Alojz Adamič, sam slovenski izseljenec, je zbral zgodbe iz mnogih dežel. Natisnil je letake z vprašanji in prosil za zgodbe priseljencev v Ameriko ali njihovih potomcev. Knjiga je izdana leta 1940, a v njej so tudi zgodbe ljudi, ki so se rodili več kot 100 let prej.



Jud, češki par, hrvaški par, Grki, armenska družina, nizozemski izseljenci, ki so ustanovili mesto Pella... Mladi Japonec, sicer rojen v Ameriki, ima težave, ker japonarjev ne zaposlujejo.
Najbolj mi je bil pa všeč slovenski izseljenec, Tone Kmet. Mogoče sem malo pristranska, ampak res je najbolj simpatičen. V mladih letih je zelo garal in si pridelal nešteto žuljev na rokah, v pokoju (zgodbica o njegovem čeku s pokojnino je tudi luštna) pa samo sedi na stolu, zre skozi okno in dobiva (po njegovih besedah) žulje na drugem koncu.







Iz mnogih dežel je prva knjiga v zbirki, kjer so zbrane zgodbe izseljencev. V tej (kot pravi sam) so zgodbe tistih, ki so se prvi odzvali na njegovo povpraševanje, v naslednjih bodo pa na vrsto prišle druge zgodbe in drugi narodi. Materiala je več kot dovolj. V letih od 1820 do 1939 se je v Ameriko priselilo več kot 38 milijonov ljudi. Pravi talilni lonec različnih narodnosti, običajev, ver, kultur..., a avtor tega izraza ne mara. Pravi, da talilni lonec namiguje, da se morajo različni ljudje pod pritiskom strniti in asimilirati. Meni se zdi ta besedna zveza kar pravilna.

Ni komentarjev:

Objavite komentar