petek, 15. november 2019

William Bradford Huie: Pilot nad Hirošimo



Vau!

Knjiga ni roman, čeprav jo tako lahko beremo. V bistvu je kot dokumentarna oddaja, navajanje dejstev in malenkost avtorjeve pristranskosti.

Billy Huie je do leta 1962 napisal že kar nekaj dobro znanih knjig (npr. o usmrtitvi vojaka Slovika) in odmevnih člankov (npr. priznanje morilcev Emmetta Tilla).
In resnično mi je žal, da je knjiga, predstavljena v tem blogu, edina, ki se jo da dobiti pri nas.
V tem času je začel dobivati pisma s prošnjami, naj se posveti še ameriškemu heroju, ubogemu Claude-u Eatherly-ju. Firbec, verjetno, se je spravil k raziskovanju in v tej knjigi nanizal eno dejstvo za drugim.
Začne s članki o heroju, nato s pogovorom s samim Eatherly-jem, njegovo družino in bivšimi sovojaki. Nadaljuje z raziskovanjem njegove vojaške kariere, njegove kariere zločinca in s pogovori (kolikor so mu dopustili) s psihiatri, ki so zdravili bivšega pilota.


Claude Eatherly je bil med drugo svetovno vojno pilot. Kot še več deset drugih je treniral za met A bombe, ki naj bi končala vojno. Sam je potem pilotiral letalo, ki je letelo pred Enolo Gay, z namenom, da sporoči primerne vremenske pogoje za met bombe nad Hirošimo. Ob padcu Malega dečka na mesto pa je bil že par sto km daleč.
Po vojni je imel več težav z zakonom in mentalnim zdravjem in nekako (podrobnosti so opisane v knjigi), je Eatherly postal ameriški junak, ki je vodil napad na Hirošimo in za to prejel najvišje odlikovanje. Zaradi slabe vesti ob povzročitvi toliko smrti, se je samokaznoval z malimi zločini, ki so imeli za posledico zapor. Vse to in še več je Huie zanikal in podkrepil z dejstvi.





Zanimivo je tole: očitno je bil Huie edini, ki se je v ta primer poglobil in raziskoval. Vsi ostali (mediji, odvetniki, tožilci, zdravniki!) so se obnašali kot v otroški igri "telefončki". Nekaj slišijo, malo dodajo in/ali spremenijo in povejo naprej. In tako dalje. Neresnice pa se kar kopičijo.
Ko je Eatherly leta 1978 umrl, so v The New York Timesu (!) objavili popolnoma iste izmišljotine, kot so jih mediji začeli objavljati dve desetletji prej. In to desetletje po objavi knjige Pilot nad Hirošimo IN omembi te iste knjige v članku. Očitno se jim knjige ni zdelo vredno prebrati...

Članek v The New York Timesu

Huie je knjigo zaključil s pogovorom z Eatherly-jem. Pomiril ga je, da bo za svetovno javnost še vedno junak in žrtev obenem in to kljub knjigi. Pilot nad Hirošimo ne bo spremenila mnenja javnosti, ker jo bo prebralo le malo ljudi.
Prav je imel.

Ni komentarjev:

Objavite komentar