torek, 29. marec 2022

Vincent Kliesch: Auris - Šelestenje smrti


Tretji in ne zadnji del v trilogiji Auris, kot sem mislila. Tukaj pa o drugem delu. Auris se še nadaljuje, a novo delo še ni izdano.
Če lahko Klieshu očitamo marsikaj v njegovem pisanju, o čemer sem že pisala in se v tej knjigi ne izboljša, pa mu ne moremo očitati pomanjkanja suspenza, kar je značilno tudi za Fitzekove knjige. In tudi to, da vsako knjigo zaključi tako, da si želimo prebrati naslednjo. Mojster cliffhangerjev, če nič drugega.

Šelestenje smrti se nadaljuje, kjer se je prejšnja knjiga končala. Hegel je bil na sodišču ravno oproščen umora svoje žene, Jula je nad tem razočarana in jezna, kar nam da jasno in glasno vedeti v popolnoma nepotrebnih in pretiranih monologih. Julo in Hegla pa nato ugrabijo, da bi se dokopali do njenega brata Moritza. Na pomoč pa ji priskočita, kot vedno, polbrat in bivši fant.

Res ne vem, če bom nadaljevanje prebrala. Prvotna zgodba se je končala, izvedela sem tisto, kar me je zanimalo (ne zanikam, da je zgodba dobra), nadaljevanje Juline in Heglove zgodbe bom pa v istem slogu težko prenesla.

Michel Bussi: Ne izpusti me




Bila sem navdušena nad deloma Čas je morilec in Letalo brez nje, knjigama, ki ju je tudi napisal Bussi. Tale pa se mi je zdela kot, da ponovno berem Kliescha. Isti slabi dialogi ali monologi, ista preveč nazorna spolnost, ki ne paše v kontekst. Ženska je po celem telesu hudo opečena, vanjo merijo s pištolo in ji grozijo s smrtjo, mož pa jo medtem poljublja po intimnih predelih. Resno? In da ne omenjam neprepričljive policistke, ki zna samo ukazovati s popolnoma klišejskimi besedami. Bljak.

Sicer pa: Na majhnem idiličnem otočku izgine ženska iz okrvavljene hotelske sobe, za seboj pa pusti šestletno hčerko (ki očitno sama s sabo govori, kot bi bila odrasla) in moža, ki postane osumljenec za njen umor. Ko pa pobegneta, niti ne nujno (samo) pred policijo, se lov začne. Policija ga išče, saj se boji, da je mož na morilskem pohodu, a ko beremo njegov del, vidimo, da ni vse tako enostavno...

sobota, 26. marec 2022

Vincent Kliesch: Auris - Frekvenca smrti

Druga knjiga v zbirki Auris, tukaj pa o prvi.

Ponovno me je zmotil slog pisanja pa težko pojasnim. Mogoče nepotrebno pojasnjevanje in izbor besed, ki se ga v resničnem življenju sploh ne sliši. Težko je brati tako knjigo, če ves čas zavijaš z očmi. 
No, je pa zgodba dobra, čeprav ne tako kot v prvem delu in daleč od "originalnega" Fitzeka.

Panični klic matere na številko v sili, ko ji izgine dojenček, se prekine. Iz le nekaj sekund pa ključne podatke lahko razbere le Auris, Matthias Hegel, ki je še vedno v zaporu. Pa ne več za dolgo. Julo povleče v preiskovanje, ta pa privoli le v zameno za informacije o svojem domnevno mrtvem bratu.

Čaka me še zadnji del Aurisa. Fitzek bo še dobil novo priložnost, Kliesch pa ne.

sobota, 19. marec 2022

Samo Rugelj: Resnica ima tvoje oči


Presenečenje, da ni večjega. Resnično sem pričakovala, da bom knjigo po le nekaj straneh zaprla in nikoli več odprla. Pričakovala sem, da bo knjiga dolgočasna, dolgovezna in milo rečeno, da bo zanjo škoda mojega časa. 
Po pravici povem, ne vem od kje ta predsodek. Že nekaj let berem revijo Bukla, katere urednik je Samo Rugelj. Med drugim v njej napiše tudi uvodnik in čisto vsakič sem ga z veseljem prebrala. Resnično ne vem, od kje tak slab predsodek.
Pa nič za to. Knjigo sem si sposodila, jo odprla, začela brati in če bi imela več časa, bi jo prebrala v enem kosu. In vmes nisem niti enkrat pomislila, da ni vredna mojega časa.

Pa naj bo to dovoljšna pohvala in priporočilo, o vsem ostalem pa tukaj.

Michael Robotham: Razbitina



Že peta knjiga v seriji o Josephu O'Laughlinu (tukaj pa o četrti). Tokrat se je ponovno zgodilo, da je Joe precej postranska oseba, bivši inšpektor Vincent Ruiz pa je glavna oseba.

Zgodba skače med dogodki v Angliji in v Iraku, kjer novinar Luca med vojno vihro odkrije, da so bančni ropi ameriških dolarjev povezani, sled pa ga vodi v Anglijo. Tukaj pa je Ruiz žrtev ropa, ko pa pride na sled tatici, ugotovi, da je nevede vpletena v nekaj večjega in smrtonosnejšega.

Zgodba je sicer dobra, čeprav veliko bolj kompleksna in mogoče malo preveč nametana skupaj. Zmotili so me tudi eksplicitni seksualni prizori, ki v prejšnjih knjigah niso bili prisotni; vsaj v takšnem številu ne. Skratka, v primerjavi s prejšnjimi deli, je bila Razbitina skoraj razočaranje.


Serija se sicer še nadaljuje z nekaj knjigami, a se nobene ne dobi več pri nas. Mogoče čez kakšno leto...

sobota, 12. marec 2022

Jennifer Clement: Molitve za ugrabljene


Knjigo sem dobila kot del darila za dobro uvrstitev v tekmovanju Literarni kolodvor, ki ga prireja založba Sodobnost. Z začetkom marca se je tekmovanje ponovno začelo, traja pa eno leto, zato ni še nič zamujenega in se še vedno lahko pridružite.

Opazila sem, da Sodobnost običajno (vedno?) izdaja knjige, ki so prejele eno ali več nagrad in/ali spadajo pod zelo kvalitetno branje. Še posebej sem navdušena nad njihovim izborom otroških knjig.

Molitve za ugrabljene ni izjema. 
Prvoosebno svojo zgodbo pripoveduje Ladydi, deklica, za katero bi bilo bolje, da bi se rodila kot fantek. Živi nekje v Mehiki, sredi ničesar, vasici z le nekaj hišami. Nevarna pa ni le vročina in vsemogoče strupene živali, ampak tudi občasni "obiski" prekupčevalcev z mamili, ki ugrabljajo lepa dekleta. Punčke so že od malega tako navajene na kratko frizuro, fantovske obleke in skrivanje v luknjah, ko se zasliši hrup približujočih avtomobilov, ampak na žalost tudi to ni dovolj.
 
Zgodba, ki sicer ni napisana po resničnih dogodkih, se pa bi lahko zgodilo. Verjamem, da se podobno bi lahko zgodilo, se je zgodilo in se še vedno dogaja. 

nedelja, 6. marec 2022

Noah Charney: Slovenology - Living and Traveling in the World's Best Country


Noah Charney je Američan, ki pravi, da se je vedno bolj počutil doma v Evropi kot v Ameriki. In za novo domovino si je izbral Slovenijo, ker pravi, da je to najboljša dežela na svetu. Razloge za svoje mnenje razloži tudi v knjigi.
Slovenology je knjiga o Sloveniji in njegovih vtisih in prigodah v njej, mešanica esejev, člankov, zbirko mnenj o vsemogočem. V prvi vrsti je namenjena tujcem, ki bi o Sloveniji radi izvedeli več ali pa se pri nas tudi ustavili za krajši ali daljši čas. 
Izdana pa je tudi njegova Slovenologija. Knjigi sta si podobni (ena sicer v slovenščini, druga v angleščini), ne pa enaki. Nekatera poglavja se ponovijo, druga pa so samo v eni ali drugi knjigi. Medtem ko je Slovenology namenjena tujcem, je Slovenologija namenjena Slovencem.
Mi je bilo dolgčas brati knjigo, katere nekatera poglavja sem že prebrala? Ne, nikakor. Noah piše čudovito in zanimivo ter čeprav sem že vedela, na primer, kakšna je zgodba o primerjavi psa in dojenčka, sem jo z veseljem ponovno prebrala.

sobota, 5. marec 2022

Vincent Kliesch: Auris - Frekvenca laži


Ker je pod to knjigo podpisan (vsaj z idejo) tudi Sebastian Fitzek, nad katerim sem navdušena, je bilo logično, da sem želela prebrati tudi Auris. Očitno pa je Fitzek prispeval res samo idejo, preostalo pa je delo drugih, ki pa mi žal ni več tako všeč.

Auris v latinščini pomeni uho, je pa tudi vzdevek Matthiasa Hegla, strokovnjaka za fonetiko. Sposoben je iz najmanjšega oz. iz komaj slišnega zvoka razpoznati marsikaj in očitno je sposoben tudi brutalno moriti. Umor je namreč priznal in zdaj sedi v zaporu.
Jula pa je ustvarjalka podkastov o resničnih zločinih, ki so jo nekoč posilili, njeno posilstvo pa je priznal njen lastni brat, malo preden se je ubil. Jula ga želi posthumno oprostiti, prepričana je namreč, da njen brat ni zakrivil zločina in da je bil v priznanje prisiljen. Prav tako je prepričana v Heglovo nedolžnost. Ko pa se spravi raziskovati njegov primer, jo neznani klicatelj poskuša od tega odvrniti, nad njenim vmešavanjem pa ni navdušen niti Hegel, kar pa Julo še dodatno spodbudi.

Kot sem rekla, ideja je super, sama izvedba pa mi ne odgovarja. Najprej sem bila prepričana, da je prevod slab ("Cvilko, z mano ni dobro češenj zobati."), kar lahko, da je. Je pa tudi pripovedni ton tak, da mi ne odgovarja, če sem mila, oz. da je slab. Nisem dobra v izražanju oz. ubeseditvi svojih misli, zato težko povem, kaj me je motilo v celotni knjigi. Žal...

Bom pa vsekakor prebrala še naslednji knjigi, ker, kot sem rekla, ideja je super, in konec je obvisel v zraku s presenetljivim razkritjem.