ponedeljek, 31. oktober 2022

Art Spiegelman: Maus

Neverjetna zgodba o preživetju v času miši in mačk. Knjiga, nagrajena s Pulitzerjevo nagrado.


Strip, a ne navaden. Ne za zabavo, kot običajno.
Art nam na slikovit način opiše zgodbo svojih staršev v času 2. svetovne vojne preko besed svojega očeta v sedanjosti (torej, v času, ko je knjiga nastajala pred nekaj desetletji).
Judje so miši, Poljaki so narisani kot pujsi, Nemci pa so mački. Težko branje pa čeprav imam za sabo že nekaj knjig o holokavstu in je pričujoča v obliki slikic. Vredna branja in vredna priporočila tudi malo mlajšim bralcem.

Urban Klančnik: Zavetišče

Potovanje skozi reko Lethe


Še ena ogromna pohvala slovenskemu pisatelju!

Tristan se z dveletnim sinom Aleksom prebija skozi postapokaliptični svet. Neznani virus je okužil in ubil ogromno ljudi, preživeli pa so znani kot Rdečeoki, ker so njihove beločnice postale popolnoma rdeče. Ti še vedno prenašajo virus, zato se jih Normalni bojijo in jih pobijajo. V bistvu sta le dve možnosti. Ko, in ne če, se okužiš, postaneš ali Rdečeok ali pa umreš v groznih mukah.
Tristan in Aleks sta Rdečeoka in na poti do zavetišča, kjer je Tristan preživljal otroštvo z očetom in kjer naj bi bila varna. Sama morata najti hrano, se izogibati Normalnih in ostalim Rdečeokim, ker tudi ti lahko predstavljajo nevarnost. Tristana pa v sanjah muči še demon, ki mu želi vzeti sina. K sreči je le del sanj, kajne? Ti odseki so ne takoj spomnili na Kingove knjige in nadnaravne vložke v njih, še posebej na Obstati.

Konec pa... Vsekakor presenetljiv in zelo dober. Celotna knjiga je super.




ponedeljek, 24. oktober 2022

Paula Hawkins: Slepa pega

Že pred časom sem prebrala Dekle na vlaku, Pod gladino in Ogenj, ki že dolgo tli. Vse tri so mi bile všeč in Slepa pega ni izjema.


Je pa ena razlika. Slepa pega ima le malenkost čez 100 strani, majhen format in velike črke, zato jo lahko prebereš na mah. Tudi zato, ker napetost skoraj ne popusti.

Trije otroški prijatelji. Edie in Jake sta poročena, a pred kratkim sta se razšla, zato Edie spi na kavču skupnega prijatelja Ryana. Na kratko, ker je tudi zgodba kratka (in sladka, kolikor se da pri psihološkem trilerju): Ryan odkrije umorjenega Jakea in hitro postane osumljenec.
Sedanjost pa se prepleta še s preteklostjo. Kako so se trije mušketirji sploh spoznali... 

Zelo na kratko vse skupaj in v daljši knjigi bi mi marsikatera informacija manjkala. Slepa pega pa je napisana fenomenalno! Ne maram kratkih zgodb, ker so mi (če so mi že slučajno všeč) prekratke. Vedno bi rada izvedela več! Slepa pega pa je popolna taka, kot je. Nič ne manjka in nič ni preveč. 

Michelle Frances: Hčerka

Sem kar razočarana nad Hčerko v primerjavi Fantom. Še malo.bolj predvidljiva, kar precej neverjetna in s slabimi dialogi.


Becky je otrok najstniške mame in novinarka, ki se podi za zgodbo o strupenih škropivih. Ko v prometni nesreči umre, se njena mama Kate po žalovanju odloči, da bo v hčerin spomin naredila svet bolj varen. Začuda (ali pač ne) ji to tudi uspeva.
Raziskovanje pa jo pripelje tudi do Beckyjine zgodbe, ki je ni mogla dokončati, zato se odloči, da se bo gigantskim podjetjem sama postavila po robu, zahtevala odškodnino v imenu žrtev in spremembo zakonov (ala Erin Brockovich).

Kot sem rekla, zgodba je hudo predvidljiva, na momente tudi popolnoma neverjetna (na slab način). Fant se mi je zdel veliko boljši. 
Francesova ima še nekaj knjig prevedenih. Ne bom še obupala.

torek, 18. oktober 2022

Alexander McCall Smith: Spodobnost za lepa dekleta





Tretja knjiga v zbirki. Tukaj pa o drugi.

Precious je še vedno detektivka in rešuje primere v domači Bocvani. Težave ima tudi z nesrečnim zaročencem in skupaj z detektivsko pomočnico mora prevzeti tudi posle v njegovi avtomehanični delavnici.

Kratko, sladko, nezahtevno. Mogoče počasi postaja premalo zahtevno zame.

Jon Krakauer: Into thin air

Novinarju, piscu in hribolazcu so ponudili možnost plačane poti na Mount Everest. Napisal naj bi članek za revijo Outside o svoji izkušnji na najvišji gori sveta. In ga je. A ne takšnega, kot je kdorkoli pričakoval.


Jon Krakauer je bil že uveljavljen pisec leta 1996, ko je odšel na Mt. Everest. Napisal je tudi V divjino, knjigo o Chrisu McCandlessu, popotniku, ki je v nedocela pojasnjenih okoliščinah umrl na odročni Aljaski. Po njej je posnet tudi film.

Spomladi tega leta pa je pri vznožju Mt. Everesta, pripravljen na vzpon. V baznem taboru je več skupin s celega sveta. Nepopoln seznam je na začetku knjige. Izpustil je med drugimi tudi Dava Karničarja, ki se je tega leta prvič poskusil spustiti s smučmi z gore. Nekaj let kasneje mu je to tudi res uspelo.

Krakauer je opisal del svojega življenja, nato pa se preseli na mraz in opiše svoje tovariše, vodiče na gori in njihove pretekle hribolazniške izkušnje. Govori tudi o preteklih vzponih na Mt. Everest oz. poskusih le-tega.
Ta opisovanja zelo lepo preplete s samimi dogajanji na gori spomladi 1996. Opiše mukotrpno aklimatizacijo, skoraj nevzdržen mraz in celo vročino.

In kaj je šlo narobe, da je tistega dne v maju umrlo toliko ljudi? Tudi razloge za to opiše, čeprav ne polaga krivde na posameznika, ampak bolj na splet okoliščin in narave same.

Leto 1996 naj bi bilo najsmrtonosnejše leto in Mt. Everest naj bi bila najnevarnejša in najbolj smrtonosna gora na svetu. Ni res. Res je le, da je najvišja, ni pa najbolj zahtevna in daleč od tega, da bi bila najsmrtonosnejša. Prav tako leto 1996 ne prednjači po številu smrti. 
Je pa res, da je tistega dne (relativno) hitro umrlo veliko ljudi.

Po vrnitvi domov je napisal članek za revijo Outside o dogajanju na Everestu in prejel je burne odzive nanj. Nekaj jih je vključil tudi v knjigo. Marsikdo se ni strinjal z njegovimi opisi dogajanja na gori, očitali so mu tudi podajanje napačnih informacij.
Članek je imel omejeno število besed, zato se je Krakauer odločil, da napiše še knjigo, kjer bo lažje ubesedil svoje misli in mogoče popravil vtis.

Knjiga je vsekakor vredna branja (v slovenščini ali angleščini). Čeprav te ne zanima hribolazenje, adrenalinski podvigi ali prvič slišiš za vpletene, je knjiga zanimiva in podana razumljivo neukemu bralcu. Občasno se celo bere kot kakšna kruta grozljivka, sploh v opisovanju ljudi, ki so jim deli telesa popolnoma zmrznili, a bili še pri (koliko toliko) polni zavesti. 
Odpira tudi vprašanja o moralnosti. Prej, potem in seveda v letu 1996 se je dogajalo in se dogaja, da ljudje na poti proti cilju dobesedno prestopajo, ne samo trupla, ampak celo umirajoče, redko kdo pa jim ponudi pomoč. Delno je temu kriva stremenje k vrhu, deloma pa tudi samoohranitev (ne pa vedno!). Še vedno je na najvišji gori sveta ogromno trupel, celo na najbolj "prometnih" poteh, ki bodo tam verjetno ostala še kar nekaj časa, ker jih je prenevarno odstraniti. 
Mount Everest je vsako leto večje pokopališče in tudi smetišče. Množice, ki si želijo na vrh, za seboj puščajo tudi množico smeti. K sreči zadnja leta potekajo tudi čistilne akcije.


sreda, 12. oktober 2022

Hervé Le Tellier: Anomalija

Letalo, polno potnikov, doživi turbulenco in nato varno pristane. Nič posebnega.

Letalo, polno ISTIH potnikov, doživi turbulenco in varno pristane. Tokrat pa je nekaj posebnega.
Popolnoma isto letalo, z istimi potniki in posadko, se na nebu prikaže nekaj mesecev za prvim. Z vojaškim spremstvom pristane, ljudi na njem pa zadržijo. Kaj naj počnejo z dvojniki ljudi, ki so že pristali nekaj mesecev prej? Dvojniki imajo iste spomine, v bistvu zanje sploh ni minilo nekaj mesecev, ampak le nekaj trenutkov turbulence. Kako jim to sporočiti, kako sporočiti tistim prvim? 
In zakaj se je zgodila ta anomalija?!

sobota, 1. oktober 2022

Alen Nemec: Stanovanje številka 27

Nisem prišla dlje kot do konca prvega poglavja.


Katera desetletnica govori tako?! 
Opisovanje dogajanja. Bljak.
Pretirana raba pridevnikov.
.
.
.